Yeni Yemekler Yeni Seçimler

 

 

Yeni Yemekler Yeni Seçimler (Çocukların Yemek Seçimlerinde Yeni Tarifler, Doğru Beslenme Alışkanlıkları)

 

Çocuğunuz ile birlikte mutfakta rengârenk, çeşit çeşit tabaklar yaratmaya özen gösteriyor musunuz? Yapılan araştırmalar çeşitli sebze meyve tüketiminin hastalıklara karşı koruyucu olabileceğini belirtiyor.

 

Çocuğun beslenme tipinin gelişmesinde bakıcı, aile büyüklerinin alışkanlıkları, anne ve baba arasındaki iletişim, kardeş gibi pek çok faktör rol oynuyor. Mutfakta zaman geçirmek, alışverişe birlikte çıkmak, sofrada ailece yemek yeme alışkanlığı ve evdeki bireylerin egzersiz yapması çocuk tarafından gözlemleniyor. Çocuklarınız ile mutfağa girip rengarenk tabaklar yapmayı deneyin.

 

Mutfakta en çok israf edilen besin grubu meyve ve sebzeler. Meyve ve sebzeler çirkin görünmeleri ve olgunlaşmaları sebebiyle çöpe atılıyor. Her 3 elmadan birinin çöpe gittiğini düşünün. Oysa ki her meyve ve sebzenin altında ona özel faydalar yatıyor. Yeterli sebze meyve tüketiminiz olmadığında aslında lif, antioksidan çeşitli vitamin mineraller veya güçlü fitokimyasalar gibi birçok yararlı bileşenlerden faydalanmamış olursunuz. Yapılan araştırmalar çeşitli sebze meyve tüketiminin hastalıklara karşı koruyucu olabileceğini gösteriyor. Çeşitli renkler tabağınızın eğlenceli görünmesini sağlarken aynı zamanda her birinin vücudumuza farklı bir fitokimyasal sağlamada önemli rol oynadığı biliniyor. Bu fitokimyasallar, vücuttaki serbest radikallere veya toksinlere karşı savaşmaya ve bağışıklık sistemine yardımcı olan antioksidanlar olarak karşımıza çıkıyor.  Örneğin çocuğunuzla atıksız mutfak tarif günleri belirleyip mutfağa girebilirsiniz. Patates ve kabukları ile harika bir tarif yapabilir, olgunlaşmış muzlarınızı birlikte tüketebileceğiniz tatlıya dönüştürebilirsiniz.