Okula Götürebileceğimiz Pratik Ara Öğün Alternatifleri

Ara öğünler için kullanabileceğimiz sağlıklı ve faydalı fikirler!

 

 

 

 

Bir önceki makalemizde/videomuzda okul çağındaki çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmesinin öneminden bahsedip birlikte okula götürebileceğimiz pratik ana öğün alternatiflerine göz atmıştık.  

Şimdi sıra ara öğünlerde! Temiz içerikli ders arası ya da okul sonrasındaki atıştırmalıklar da çok kıymetli. Çünkü bu atıştırmalıklar günlük toplam enerji alımının neredeyse dörtte biri kadar katkıda bulunabilir. 

Bu dönemde çocuklarımız çevresinden gördüğü yiyecekleri tatmak isteyebilir. Yakın arkadaşı kantinden gofret yiyorsa muhtemelen o da yemek isteyecektir! Haftada 1-2 kez keyifli öğünler temiz içerikli beslenmenin sürdürülebilirliğine oldukça pozitif katkı sağlar; ancak gofret ya da kantinden abur cubur yeme eylemi kalıcı bir alışkanlığa dönüşebilir. Bu noktada çocuklarımıza onları korkutmadan, eğlenceli yollarla beslenme eğitimi vermek, besin ögelerini tanıtmak ve etiket okumayı öğretmek gelecekteki beslenme alışkanlıkları için büyük fayda sağlayacaktır. 

Okul çağındaki çocuklarımız, öğrenmeye ve eğlenmeye açıktır! Onlarla mutfağa girmek, besinleri keşfetmek, lezzetli ve dengeli alternatifler üretmek hem fizyolojik, hem psikolojik gelişimlerine destek olacaktır. Ayrıca kendi becerileri ile mutfakta bize yardımcı şef olabilirler! :)  

O halde hadi gelin, ara öğün zamanı! 

 

Ara öğün için pratik alternatifler; 

-Yerel ve mevsimsel beslenmek çok kıymetli! Semt pazarından çocuğumuzla birlikte seçeceğimiz mevsim meyveleri + çiğ kuru yemişler + süt grubu dengeli bir ara öğün için bizi bekliyor.  

-Olgunlaşmış meyvelerimiz ile kek, kurabiye, puding hazırlayıp taşınabilir saklama kabı ile okula götürebiliriz. 

-Olgunlaşmış meyvelerimiz ile meyve suyu, komposto hazırlayabilir, yanına temiz içerikli kraker, peynir ekleyebiliriz. 

-Tam tahıllı poğaça ya da krakerler hazırlayabiliriz. 

-Evde kalan kuru meyve ve kuru yemişler ile granola hazırlayabilir, süt grubu ile keyifle yiyebiliriz.  

-Granola, protein bar hazırlayabilir ya da etiket okuyarak temiz içerikli seçimler yapabiliriz.