Çocuklarda Meyve ve Sebze Tüketimini Nasıl Arttırırız?

Çocuklara meyve ve sebze yemek alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

 

 

Annelerin çoğu genellikle çocuklarına meyve ve sebze yedirmek için mücadele eder. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturan bu besinleri çocuklar yemeyi reddedebilir. Peki, ebeveyn olarak çocuğumuza meyve ve sebze yeme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

 

Bu soruya yanıt verebilmek için, araştırmacı Maxine Sharps ve arkadaşları 6-11 yaş arası çocuklar ile iki ayrı deney yapıyor. Yapılan ilk deneyde, bir grup çocuğun tabaklarına üzüm resmi yerleştiriliyor, diğer çocukların tabaklarında herhangi resim yer almıyor. Deney sonunda, tabağında üzüm resmi olan çocukların sonrasında daha fazla meyve tükettiği görülüyor. İkinci deneyde ise, çocuklar küçük bir havuç resmi verilen, büyük bir havuç resmi verilen ve herhangi bir havuç resmi verilmeyen olmak üzere 3 gruba ayrılıyorlar. Çocuklar büyük havuç resmi verilen durumda, diğer gruplara göre daha fazla sebze tüketiyorlar. Sonuçlar bizlere yemek tabakları üzerindeki resimli uyaranların, çocukların meyve ve sebze tüketimini artırdığını gösteriyor. Ayrıca, yemek tabakları üzerindeki resimli uyaranların servis edilen porsiyonla benzer olması, küçük bir sebze resmine kıyasla çocukları daha da teşvik ettiği görülüyor.

 

Benzer bir çalışma da Jan Michael Bauer ve arkadaşlarından geliyor. Çalışmada, uyaran odaklı yöntemlerin çocuklarda yeme davranışını olumlu yönde etkilediği ve sağlıklı beslenmeyi artırdığı görülüyor. Çocuğa verilen meyve veya sebzenin sunum şeklinin, çocuğun yeme davranışını artırdığı gözlemleniyor.

 

Bu araştırmalardan anlıyoruz ki çocuğunuzun daha fazla meyve veya sebze yemesini kolaylaştırmak için bu besinleri hem ulaşılabilir, hem de ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Evinizde daha kolay erişilebilir, göze çarpan, taze meyve ve sebzeler bulundurabilirsiniz. Çocukların düzenli olarak bu sağlıklı besinleri görmesi fikirlerini olumlu yönde değiştirecektir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için, hareketlerimizin söylediklerimizden daha etkili olduğunu biliyoruz. Nasıl ki evlerde akşamları kâseler dolusu kuruyemişler sunuluyorsa, siz de bunlar yerine meyve veya sebzeleri sunabilirsiniz. Koca bir kâse içine elma, portakal veya salatalık doldurabilir ve sanki çerez tüketir gibi bu besinleri tüketebilirsiniz.

 

Dr. Özgür Bolat

Eğitim Bilimci, Yazar

 

Kaynak:

Bauer, J. M., & Reisch, L. A. (2019). Behavioural insights and (un) healthy dietary choices: A review of current evidence. Journal of Consumer Policy42(1), 3-45.

Sharps, M. A., Thomas, E., & Blissett, J. M. (2020). Using pictorial nudges of fruit and vegetables on tableware to increase children's fruit and vegetable consumption. Appetite144, 104457.