Yemekle İlişki Yemekte İlişki

Hem yemekle hem de yemekte sağlıklı ilişki kurmanın önemi!

Birçok ebeveyn çocuğun yemek yememesinden şikayet eder. Ama aslında çoğu zaman çocuk yemeğe değil, anne ve babasının baskısına direnç gösteriyordur. Peki neden başka yerde değil de burada direnç gösteriyor?

 

Çocuklar kendi kimliklerini kabul ettirmek için direnci genelde anne ve babanın hassas olduğu alanlarda gösterir. Bir çocuk bunu yemekte yapar, ailesinin “Elalem ne der?” korkusunu keşfeden çocuk da misafir geldiğinde veya AVM’de yapar.  Tabii aslında bir alanda direnç gösteren çocuk, başka durumlarda da gösteriyordur ama aile hafızasında hassas olduğu durumlardaki direnci aklında tutuyordur. Yani kısacası, çocuk yemeğe değil, baskı, zorlama ve müdahaleye direnç gösteriyor olabilir. Bu da evde ilişkinin zayıf olduğunun göstergesidir. Bu durumlarda çocuk hem aile ile hem de yemekle olumsuz ilişki kurabilir. Çünkü yemek zamanını, baskı ile bağdaştırır ve yemek yemeye direnir. Peki ne yapmak gerekir?

 

Hem yemekte hem de yemekle doğru ilişki kurmak gerekir. “Yemekte ilişkiyi” bozan bazı ebeveyn davranışları bulunmaktadır. Zorla yemek yedirmek, yemekte sohbet etmemek (eskiden sohbet ayıp karşılanırdı ama şu anda bağlanma için bir fırsattır.), tablet veya telefon vermek, çocuğun yaşı uygun olması rağmen ebeveynlerden farklı yemekler vermek (bebekse tabii ayrı olmak zorunda), ne kadar ve nasıl yiyeceğine müdahale etmek, sürekli uyarıda bulunmak, çocuğun doyup doymadığına onun adına karar vermek, okulla ilgili kontrol soruları sormak, uçak yaparak kandırarak yemek yedirmek veya dikkatini başka tarafa çekmek gibi davranışlar, yemekte ilişkiyi olumsuz etkilemektedir.

 

Onun için hem yemekle hem de yemekte sağlıklı ilişki kurmak için çocuk yemek alanını keyifli ve ailesiyle bağ kurduğu bir yer olarak görmelidir. Ayrıca mümkünse düzenli olarak yemekler ailece birlikte yenilmelidir. Kanada’da yapılan bir araştırmada aile ile haftada en az 3 kez yemek yiyen çocukların ‘fast food’ tarzı yemekleri daha az tükettiği saptanmıştır. Kısacası, çocuk yemekte iyi ilişki kurunca, yemekle de iyi ilişki kurar.

 

Dr. Özgür Bolat

Eğitim Bilimci / Akademisyen Yazar

 

Kaynak:

Haines, J., Haycraft, E., Lytle, L., Nicklaus, S., Kok, F. J., Merdji, M., ... & Hughes, S. O. (2019). Nurturing children's healthy eating: position statement. Appetite137, 124-133.