Çocuklara Yeni Yiyecekleri Nasıl Sevdiririz?

Çocuklar farklı yiyeceklere direnç gösterebilirler. Peki, çocukların farklı yiyecekler yemesini nasıl sağlarız?

Ebeveynler sağlıklı bir yaşam için çocukların farklı yiyecekleri yemesini ister ama genellikle çocuklar daha çok tatlı yiyecekleri ve kendilerine daha tanıdık gelen tatları tercih ederler. Hatta bazı çocuklar sadece köfte ve patates yemek ister. Farklı yiyeceklere direnç gösterebilirler. Peki, çocukların farklı yiyecekler yemesini nasıl sağlarız?

 

Bu soruyu yanıtlamak için araştırmacılar Leann Lipps Birch ve Diane Wolfe Marlin 2 yaşındaki 14 çocuğa bir deney tasarlıyor. Deneyde çocuklar iki gruba ayrılıyor. Birinci gruptaki 6 çocuk 26 gün boyunca 5 farklı peynir çeşidine maruz bırakılıyor. Ama bir farkla. Bir çocuk, bir peynir türüne 20, bir başka türe 15, bir başka türe 10 ve bir başka türe 5, başka bir türe de 0 defa maruz bırakılıyor. Her çocuk için maruz bırakılan yiyecek ve bırakma sayısı farklılaşıyor.

Örneğin, Taylan beyaz peynire 20 defa, kaşar peynire 5 defa maruz bırakılırken; Bülent beyaz peynire 5 defa, kaşar peynire 20 defa maruz bırakılıyor. İkinci gruptaki 8 çocuk ise aynı sürede 5 adet meyveye aynı mantıkla farklı sayıda ilk prosedürdeki gibi maruz bırakılıyor. Daha sonra her çocuğa 10 farklı durumda, 10 yiyecek aynı anda sunuluyor. (Daha önce kullanılan 5 peynir ve 5 meyve çeşidi.)  Bakalım hangi çocuk hangi yiyeceği daha çok seçecek?

 

Araştırma sonucu gösteriyor ki bu 10 denemede bir çocuk en çok hangi yiyeceğe maruz bırakıldıysa, onu daha çok seçiyor. Örneğin, bir çocuk 20 defa elmaya 5 defa muza maruz bırakıldıysa, elmayı daha çok seçiyor. Bu sonuçlar açıkça gösteriyor ki çocuğun bir tada maruz kalma sıklığı, o tadı tercih etme ihtimalini yükseltiyor. Dolayısıyla çocuğun bir yemeği tanıması, sevmesi ve yemesi için, o yemeğe mümkün olduğu kadar çok maruz kalması gerekir. Çocuk ilk seferde bir yemeği itebilir ama bu durumda aileler ısrarla aynı yemeği masaya koymalı ve onların yanında onu yemeli. Çocuk yemek masasına bu yemeğe ne kadar çok görürse, onu yeme ve sonrasında da sevme ihtimali o kadar artacaktır.

 

Dr. Özgür Bolat

Eğitim Bilimci / Akademisyen Yazar

 

KAYNAK: Birch, L., L, Marlin, D., W., (1982) I Don’t Like It: I Never Tried It: Effects of Exposure on Two Year Old Children’s Food Preferences, Appetite: Journal for Intake Research, 3, 353-360