Buzdolabına Önce Giren Önce Çıkar

 

Gıda israfı büyük ve kurumsal birimlerde fazla olsa da en çok evimizde gerçekleşmektedir. Evlerimizde gıda israfının önüne geçmek için öncelikle alışveriş listesi planlayıp, ihtiyacımız kadarını satın almalıyız. Satın aldıktan sonra depolama koşullarına dikkat ettiğimiz takdirde aldığımız besinleri uzun süre saklayabiliriz. Aslında bütün besinlerin saklama yöntemi farklıdır. Bazıları buzdolabında saklanırken (yeşillikler ve çoğu sebze), bazı besinlerin serin ve kuru yerlerde (patates, soğan, muz, ekmek, vb.) saklanması bozulmalarını önleyebilir.


Peki ya buzdolabına önce giren önce çıkar kuralı nedir?
Bu ilkenin adı aslında FİFO (First In First Out) ilkesidir. “İlk giren ilk çıkar.” olarak tercüme edilir. Besinleri tüketirken ilk aldığımız besini öncelikli olarak tüketmeliyiz. Örnek verecek olursak; dolabımızda önceden kalmış biraz salatalık var, yeni salatalık ve sebze aldığımızda ilk olarak eskilerini tüketelim ki çürümesinler. Aldıklarımızı yerleştirirken de eskileri (ilk aldıklarımız) öne doğru, yenileri (sonra aldıklarımız) arkaya doğru yerleştirelim.

Genel olarak buzdolabı düzenimizi nasıl oluşturmamız gerektiğine bakacak olursak; her buzdolabının iç dizaynı teknolojisine göre birbirinden farklıdır ancak ortalama bir buzdolabının alt kısmında çekmeceler bulunur. Bu çekmecelerde sebze ve meyvelerinizi rahatlıkla saklayabilirsiniz. Yeni aldıklarımızı en altlara, daha önce aldığımız sebzeleri de üst kısımlara yerleştirmeyi unutmayalım. Çekmecelerin hemen üstündeki rafta (soğuk olan kısımda) mikrobiyolojik açıdan riskli olan et ve tavuk gibi ürünleri kapalı kaplarda saklamak daha doğru olacaktır. Orta ve üst raflarda pişmiş yemekler, meyve suları, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri saklanabilir. Dolabının kapağında ise yağlar, tüketilmeye hazır yiyecekler, ketçap ve mayonez gibi soslar, reçeller ve sütler saklanabilir. Dolap kapağı açılıp kapandığı için ısı değişimi daha fazla olur. Bu nedenle yumurtaları kapalı bir kabın içerisinde üst- orta rafta saklamak daha uygundur. Yine de kapak kısmında muhafaza edilmek isteniyorsa yumurtadaki mikroorganizmaların dolaptaki diğer besinlere bulaşmaması için kapalı yumurtalıklar tercih edilmelidir.

İlk giren ilk çıkar ilkesi sebzelerde olduğu gibi diğer tüm besinlerde de geçerlidir. Ancak bozulmaya başlamış, küflenmiş ürünler kesinlikle tüketilmemelidir. Ambalajlı gıdaları kullanırken sık sık son tüketim tarihi kontrol edilmeli ve son kullanım tarihi yaklaşan ürünler ön kısımlarda, göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak:
https://www.acarindex.com/dosyalar/makale/acarindex-1423867786.pdf