2023 Gıda Trendleri

Sağlıklı Gıda Trendine Ayak Uyduralım!

 

Pek çok kişinin sağlık ve iyilik hallerine önem vermesiyle yemek ve sağlık kültürü yeniden şekilleniyor. 2023 yılı için beslenme ve gıda değişimleri hakkında herkesin tahminleri var ancak ben kendi tecrübeme dayanarak olası değişimleri şöyle paylaşmak istiyorum.

Paketli ürün satın aldığınızda etiket okumaya ne kadar gayret ediyorsunuz? Tüketicilerin %91'i gıda üzerindeki etiket bilgilerini okuyor. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin kısa içeriği olan ve koruyucu, yapay tatlandırıcı ve renklendirici içermeyen gıdaları tercih ettiğini belirtiyor. Ancak tüketicilerin %39u içerik, alerjen ve sürdürülebilirlik uygulamalarının kaynağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bundan dolayı tüketicilerin 2023‘te ‘’temiz etiket’’ tanımı ile içerik sayısı ve türün yanı sıra alerjen ve sürdürülebilirlik uygulamalarının kaynağının da yer aldığı ürünlere ulaşabileceklerini düşünüyorum.

Peki, çocuklarınızın ve kendi mikrobiyatınızı nasıl önemsiyorsunuz? Bağırsak sağlığının en büyük destekçileri fermente gıdalar. Probiyotik içerikli fermente gıdalar tüketmenin bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri var. MÖ 6000'den beri yiyecekler fermente ediliyor. Ancak fermente gıdalar son dönemde oldukça popüler. Peynir, turşu gibi gıdaları fermente gıdalara örnek verebilirim. 2023’te de fermente gıdalardan kefir, probiyotik yoğurt ve fermente içecekleri de raflarda sık sık göreceğimizi düşünüyorum.

Filizlendirilmiş bakliyat ya da diğer kullanılan ismiyle çimlendirilmiş bakliyat son yıllarda çoğu insan tarafından merak edilen popüler bir konu. Çimlenme olarak da bilinen filizlenme, tohumların, tahılların, kabuklu yemişlerin veya baklagillerin sindirilebilirliğini ve besin değerini artırmak için kullanılan yaygın bir uygulama. Filizlenmiş tahıllar ve baklagiller pişirilebilir ve yemeklere eklenebilir veya un haline getirilerek farklı şekilde kullanılabilir. 

Yapılan araştırmalar filizlenmenin tahıl ve baklagillerin besin içeriğini daha da artırabileceğini gösteriyor. Öyle ki filizlenmenin gıdaların amino asit profilini iyileştirdiği, protein konsantrasyonlarını arttırdığı, vitamin ve minerallerin kalitesini ve kullanılabilirliğini iyileştirdiği birçok çalışmada gösterilmiş.

Özetle sağlıklı beslenme ve iyi yaşam 2023‘te de gıda trendi olmayı sürdürecek. 2023, hepimizin daha sağlıklı beslendiği ve iyi hissettiği bir yıl olsun…