Gastronomi Dergisi sayfasında Özgür Bolat'ın makalesi ile Akıllı Çocuk Sofrası olarak yer aldık!

" Toplumsal yatırımlarında ''Sürdürülebilir Gıda'' konusuna odaklanan Banvit BRF’in hayata geçirdiği “Akıllı Çocuk Sofrası” projesi danışmanlarından Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat projenin web sitesinde yayınlanan makalesinde, “Hem yemekle hem de yemekte sağlıklı ilişki kurmanın önemi”ni vurguladı. 

Banvit BRF'in, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirdiği, sağlıklı nesillerin yetişmesine ve gıda israfının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan “Akıllı Çocuk Sofrası” projesi danışmanlarından Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat, son makalesinde birçok ebeveynin çocuğunun yemek yememesinden şikâyet ettiğine dikkat çekti. Bolat, aslında çoğu zaman çocuğun yemeğe değil, anne ve babasının baskısına direnç gösterdiğini belirterek, “Peki neden başka yerde değil de burada direnç gösteriyor?” sorusuna cevap aradı. 

Dr. Özgür Bolat makalesinde, çocukların kendi kimliklerini kabul ettirmek için direnci genelde anne ve babanın hassas olduğu alanlarda gösterdiğine değinerek şunları yazdı; “Bazı çocuk bunu yemekte yapar, ailesinin “Elalem ne der?” korkusunu keşfeden çocuk ise misafir geldiğinde veya AVM’de yapar.  Tabii aslında bir alanda direnç gösteren çocuk, başka durumlarda da gösteriyordur ama aileler genellikle hassas olduğu durumlardaki direnci hatırlar. Yani kısacası, çocuk yemeğe değil, baskı, zorlama ve müdahaleye direnç gösteriyor olabilir. Bu da evde ilişkinin zayıf olduğunun göstergesidir. Bu durumlarda çocuk hem aile ile hem de yemekle olumsuz ilişki kurabilir. Çünkü yemek zamanını, baskı ile bağdaştırır ve yemek yemeye direnir.” 

 

Yazının tamamı için tıklayın: Çocuklarda doğru beslenme için hem yemekle hem de yemekte sağlıklı ilişki kurmanın önemi | Gastronomi Dergisi