Perakende.org'ta Ayça Alara Aycan'ın “Artan yemekleri ne yapmalıyız?” başlıklı yazısı ile gıda israfına dur diyoruz!

Toplumsal yatırımlarında ''Sürdürülebilir Gıda'' konusuna da odaklanan Banvit BRF’in hayata geçirdiği “Akıllı Çocuk Sofrası” projesinin danışmanlarından, Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan projenin web sitesinde yayınlanan makalesinde “Akıllı Çocuk Sofrası” kapsamında artan yemeklerin nasıl korunabileceğini anlattı.

Artan yemekler konusunda yapılanların yemek çeşidine göre değişiklik göstermesi gerektiğini belirten Aycan, makalesinde şunları yazdı; “Artan yemekleri en aza indirebilmek için sebze yemekleri tüketilecek miktarda hazırlanmalı ve ertesi güne bırakılmamalı. Çünkü sebze yemekleri pişerken bile fazlasıyla besin kaybı yaşanır ve yemek bekledikçe besin kalitesi düşebilir. Diğer yandan kuru baklagil yemekleri, et yemekleri, çorbalar ve tahıl yemekleri buzdolabında bir sonraki gün de yenmek üzere saklanabilir. Bu saklama işleminin ağzı kapalı, çelik tencere veya cam kaplar tercih edilerek yapılması daha sağlıklı.”

Artan yemeklerin soğuduktan sonra kapağı olan saklama kabına yerleştirilerek buzdolabına konması gerektiğini vurgulayan ve iki günden fazla bekletilmemesini kaydeden Aycan, pişmiş yemekler ve çiğ yiyeceklerin farklı yerlerde hatta ayrı raflarda tutulması gerektiğinin de altını çizdi. "

 

Haberin tamamı için tıklayın: Perakende.org - Yenilikçi Perakende Haber Portalı